AirHelp Score 2023

Global ranking av flygbolag

Se hur världens olika flygbolag står sig när de rankas av experterna på flygpassagerares rättigheter.

AirHelp Score 2023 är vår senaste årliga rankning av flygbolag. Bedömningen baseras på punktliga ankomster, kundomdömen och rättvis behandling när problem uppstår. 
Flygresor handlar om mer än bara biljettpriset.

Kika också på vår Global ranking av flygplatser

Topprankade flygbolag

Qatar Airways
Qatar Airways

8,38 / 10

Eurowings
Eurowings

8,27 / 10

LOT Polish Airlines
LOT Polish Airlines

8,11 / 10

Global ranking av flygbolag

FlygbolagAirHelp Score
Punktlighet
Kundbetyg
Kravhantering
1.Qatar Airways8,388,48,88
2.Eurowings8,279,37,58
3.LOT Polish Airlines8,118,38,17,9
4.Etihad Airways8,098,48,77,2
5.All Nippon Airways8,098,28,97,2
6.Austrian Airlines8,078,48,17,7
7.American Airlines7,977,78,37,9
8.China Airlines7,927,58,18,2
9.Widerøe7,898,57,77,5
10.United Airlines7,887,58,18,1
  • 1

  • 2

  • 3

  • 4

  • 9

De bästa flygbolagen per land

Bland de flygbolag som har flest flygningar i det landet.

1.

American Airlines

7,97/10

2.

United Airlines

7,88/10

3.

Delta Air Lines

7,88/10

De bästa flygbolagen per region

Asien

Qatar Airways

8,38/10

Europa

Eurowings

8,27/10

Nordamerika

American Airlines

7,97/10

Hur beräknas AirHelp Score?

Så här går vi tillväga →

Punktlighet

Vi sammanställer statistik för ankomster och avgångar för alla flygplan, och räknar ut hur många av flygbolagets flyg som håller sig till tidsschemat.

Kundservice

Vi bad tusentals flygpassagerare från mer än 58 olika länder att betygsätta maten, komforten, och personalen på flygbolaget som de senast flög med.

Kravprocess

Våra data visar hur effektivt flygbolagen hanterar kompensationskrav och inkluderar hur lång tid det tar att betala ut ersättningen.

Global ranking av flygplatser

Vi rankar också världens mest kända flygplatser

Ta reda på vilka som har bäst betyg när det gäller punktlighet och faciliteter.

Se flygplatsrankingen →

OM AIRHELP

Vi finns till för att hjälpa flygresenärer som råkar ut för förseningar och inställda flyg.

Sedan 2013 har vi hjälpt 2 miljoner flygresenärer att få ersättning. Via vår medlemstjänst, AirHelp+, skyddar vi ännu fler flygresenärer världen över. Tjänsten erbjuder snabba utbetalningar, loungepass när flyg blir försenade samt försäkring för förlorat bagage. Vi har även dygnet runt support på 18 språk.

Kontrollera ersättning →

Tryck på information

Om du arbetar med media och vill kontakta oss kan du nå oss på: [email protected]

Observera: Vi kan endast svara på medieförfrågningar på engelska, franska, tyska, portugisiska, spanska eller polska.

Vi besvarar endast medieförfrågningar. Om du är en AirHelp kund, vänligen besök vår hjälpsida.

85 % av alla flygresenärer känner inte till sina rättigheter. Bli inte en av dem.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev för att få de senaste tipsen och råden direkt i din inkorg.

Dela med dina vänner!

AirHelp har setts i:

Aftonbladet logoDagens Nyheter logoExpressen logoGöteborgs-Posten logo

AirHelp är del av APRA (Association of Passenger Rights Advocates) vars uppdrag är att främja och skydda passagerares rättigheter.

Copyright © 2024 AirHelp

Kontrollera ersättning

Alla flygbolag