Faceți cunoștință cu Herman, Robotul Avocat al AirHelp, care vă va ajuta să economisiți timp, bani și să scăpați de frustrări... Pentru toată lumea

Faceți cunoștință cu Herman, Robotul Avocat al AirHelp, care vă va ajuta să economisiți timp, bani și să scăpați de frustrări... Pentru toată lumea

De The AirHelper・Actualizat ultima dată 12 octombrie 2017

AirHelp și-a petrecut ultimii 4 ani dezvoltându-și o reputație ca fiind o companie de tehnologie care ajută pasagerii ale căror zboruri au fost întrerupte să intenteze și să câștige cererile pentru compensațiile care li se cuvin. Dar, pe parcursul acestei călătorii, echipa noastră de inventatori, lucrând non-stop în peste 15 țări, a început să-și vadă visul cu ochii. Acela de a revoluționa industria transportului aerian, precum și tehnologia juridică și de a crea o cultură inegalabilă a colaborării și inovației. După cum știți, am adunat la un loc un sistem de date unic, o platformă tehnologică și competențe deosebite în software pentru gestionarea cererilor pasagerilor aerieni. Am investit milioane de dolari în acest sector, depășind eforturile oricărei alte companii din industrie. Și, drept urmare, compania noastră este capabilă să ofere un software complet de analiză a cererilor, care poate evalua eligibilitatea acestora și, dacă este necesar, să indice calea optimă pentru acționarea în justiție. Serviciul de asistență are nevoie în continuare de oameni reali, dar vârful operațiunilor noastre este bazat pe tehnologie, permițându-ne să gestionăm cererile la un cost mult mai redus în comparație cu, spre exemplu, companiile aeriene. Țelul nostru de a crea acest program ne-a permis dezvoltarea unor tehnologii juridice, despre care credem că pot oferi un plus de valoare piețelor noi, fiindu-le utile nu numai pasagerilor ale căror zboruri au fost întrerupte, ci și consumatorilor, în general, care se confruntă cu conflicte de natură juridică. Christian Nielsen, directorul juridic al AirHelp, alături de echipa sa compusă din Simona Staglianò (consilier juridic senior), Piotr Rosiak (inginer date), Daria Michalska (director de creație), Agnieszka Woch (asistent juridic) și Gosia Gulgowska (fost director de produse), a dezvoltat recent o inițiativă nouă și incitantă. Imaginați-vă o tehnologie care este 50% juridică, 50% date, dar 100% robot.

Ce a inspirat această inovație?

AirHelp are o serie de reguli, variabile și factori de care trebuie să țină cont atunci când decide să înainteze o cerere și să intenteze un proces în numele unui pasager. Dar este prea complicat. Trebuie să cercetăm mai multe grafice pentru a îndeplini această sarcină cu succes. Trebuie să stabilim dacă cererea merită înaintată și să alegem jurisdicția potrivită pentru a face acest lucru. Iar problema este că, pentru ca oamenii să urmeze toate aceste reguli, trebuie să gândească. Foarte mult. Ceea ce poate genera erori și consumă prea mult timp. Acela a fost momentul în care ne-am gândit cum ar fi dacă un computer ar putea să facă toate aceste lucruri în locul nostru?

Cum a pus echipa în practică această idee?

Pe durata Hackathonului de Iarnă din 2016, am creat o inteligență artificială, pe care am denumit-o Herman. Este un robot avocat. Nu este nici bărbat, nici femeie, poate estima cea mai potrivită jurisdicție pentru toate cererile noastre EC261, în cazul în care este necesară o acțiune în justiție. Folosește aceste reguli așa cum le-ar folosi un om, doar că mult mai rapid.

Super! Spuneți-ne concret cum funcționează Herman…

Lui Herman i-a fost instalat un creier artificial simplu. Ori de câte ori îi vom oferi detalii despre o cerere EC 261, cum ar fi compania aeriană implicată, aeroportul de plecare, aeroportul de sosire, țara pasagerului, creierul acestuia va funcționa în baza detaliilor și va propune cea mai potrivită jurisdicție pentru acționarea în justiție. Poate gestiona chiar și rezervări mai complexe, cu mai multe escale, și are o bază de date globală cu sediile companiilor aeriene și sucursalele acestora.

Excelent. Ce se mai întâmplă în creierul lui Herman?

Cea mai importantă parte a creierului său o reprezintă logica jurisdicțiilor. Herman nu vă va divulga logica, aceasta fiind unul dintre ingredientele secrete ale AirHelp. A fost o provocare să alcătuim logica de așa manieră încât Herman să o poată utiliza, dar am reușit, iar acum agenții noștri doar îi transmit un semnal lui Herman. De fapt, Herman a recomandat deja o jurisdicție pentru sutele de mii de cereri primite. A făcut acest lucru în mai puțin de o secundă.

Și ce este cu numele? Numele „Herman” are vreo semnificație?

Numele lui Herman este o combinație între legendarul tanc miliar numit Sherman și Wallentin Hermann, una dintre deciziile cruciale ale Curții Europene de Justiție pentru protecția drepturilor pasagerilor aerieni în Europa. Sună puțin a tocilar, dar este și foarte cool!

Deci, credeți că Herman va avea un impact asupra echipelor noastre în fiecare zi?

Din moment ce obiectivul nostru este de a îmbunătăți continuu satisfacția clienților, automatizarea de către Herman a cererilor noastre EC261 va ajuta la transferarea cât mai multor responsabilități și decizii posibil către software-ul nostru. Va face ca procesul nostru de gestionare să devină mai eficient. Astfel, echipa noastră va dispune de mai mult timp liber pentru a se ocupa de cererile mai complicate, piețe noi de cereri și produse juridice noi.

Drăguț. Pot auzi deja echipa de cereri sărbătorind. Și cum poate avea Herman un impact asupra industriei tehnologice juridice ca un întreg?

AirHelp este în continuare percepută drept o companie de gestionare a cererilor. Dar, prin dezvoltarea unor inovații precum Herman, ne poziționăm pe drumul către piețe noi. Vizăm piața serviciilor juridice pentru consumatori și alte persoane care nu își pot permite un avocat uman costisitor. De fapt, nu vreau să le numesc servicii „juridice”, ci un serviciu pentru acele persoane care se găsesc într-un conflict cu o entitate sau autoritate și au nevoie de ajutor la echilibrarea balanței. Am elaborat recent „Justiția ca Serviciu”, care cred că descrie foarte bine această idee. Nu este o justiție în sensul juridic, ci în cea mai extinsă formă de dreptate. Există un număr foarte mare de persoane care nu își pot permite acțiuni juridice. Noi vrem să ajutăm aceste persoane.

Serios? Insinuați că Herman plănuiește să-și mărească „familia robot” în viitorul apropiat? Există și o Hermanette în plan?

După cum am spus, Herman nu este nici bărbat, nici femeie. Pur și simplu, Herman. Dar Herman este, sperăm, doar primul exemplu dintr-o serie de multe alte tehnologii viitoare. Industria juridică este, momentan, perturbată și îi favorizează doar pe cei bogați. Există multe posibilități de a reorganiza lucrurile.

Ei bine, eu m-am convins. Herman este tovarășul meu. În ce direcție se îndreaptă această viziune?

Toate obiectivele noastre au un lucru în comun: Oferirea de putere clienților. Am auzit cu toții de serviciile publice de sănătate și știm că aceleași servicii, de cele mai multe ori mai bune și mai rapide, sunt oferite de companii private, spitale private etc. Și am auzit de organizațiile publice care ajută consumatorii, de exemplu, NEB, mediatorul consumatorului etc. Imaginați-vă când, într-o zi, va exista și o variantă privată. O alternativă acolo unde serviciile publice eșuează. AirHelp intră în scenă.

Wow. Aceasta este o cu totul altă definiție a „ajutorului aerian”. Felicitări!

Suntem foarte mândri de dezvoltarea noastră și de echipele de informații, juridică și de produse. Herman este doar prima inovație în eforturile noastre viitoare de a construi produse juridice, tehnologice și de călătorii grozave. Împreună demonstrăm lumii că datele noastre și capacitățile software-ului nu pot fi întrecute. Mulțumiri speciale tuturor celor implicați precum și Simonei, lui Piotr, Dariei, lui Aga și Gosia.

Ultima întrebare. Își va face Herman apariția la întâlnirea de afaceri din Gdansk din vara aceasta?

Sperăm! Cu toate că Herman își va petrece vacanța de vară în Bali, vom vedea care îi este disponibilitatea.

85% dintre pasageri nu-și cunosc drepturile. Nu fi unul dintre ei.

Înscrie-te la buletinul nostru informativ pentru a primi ultimele sfaturi și recomandări direct în inboxul tău.

Distribuie prietenilor!

AirHelp a apărut în:

Agerpres logoProfit.ro logoRTV Romania logoZiarul Financiar logo

AirHelp face parte din Asociația susținătorilor drepturilor pasagerilor aerieni (APRA), a cărei misiune este promovarea și protejarea drepturilor pasagerilor aerieni.

Copyright © 2024 AirHelp

Verifică despăgubirea

Toate companiile aeriene