AirHelp Score 2023

Global rangliste for flyselskaber

Se hvordan verdens flyselskaber kan sammenlignes, når de bliver rangeret af eksperterne i flypassagerrettigheder.

AirHelp Score for 2023 er vores nyeste årlige rangliste af flyselskaber, baseret på punktlighed, kundetilfredshed og retfærdig behandling i tilfælde af problemer. 
Fordi flyrejser er mere end bare prisen på en billet.

Tjek også Global rangliste for lufthavne

Bedst vurderede flyselskaber

Qatar Airways
Qatar Airways

8,38 / 10

Eurowings
Eurowings

8,27 / 10

LOT Polish Airlines
LOT Polish Airlines

8,11 / 10

Global rangliste for flyselskaber

FlyselskabAirHelp Score
Punktlighed
Kundeudtalelse
Håndtering af kompensationskrav
1.Qatar Airways8,388,48,88
2.Eurowings8,279,37,58
3.LOT Polish Airlines8,118,38,17,9
4.Etihad Airways8,098,48,77,2
5.All Nippon Airways8,098,28,97,2
6.Austrian Airlines8,078,48,17,7
7.American Airlines7,977,78,37,9
8.China Airlines7,927,58,18,2
9.Widerøe7,898,57,77,5
10.United Airlines7,887,58,18,1
  • 1

  • 2

  • 3

  • 4

  • 9

De bedste flyselskaber efter land

Ud af de flyselskaber, der har flest flyvninger i det land.

1.

American Airlines

7,97/10

2.

United Airlines

7,88/10

3.

Delta Air Lines

7,88/10

De bedste flyselskaber efter område

Asien

Qatar Airways

8,38/10

Europa

Eurowings

8,27/10

Nordamerika

American Airlines

7,97/10

Hvordan beregnes AirHelp Score?

Hele metodologien →

Punktlighed

Vi indsamler afgangs- og ankomststatistikker for hvert fly og beregner hvor mange af flyselskabernes flyvninger/flyafgange er rettidige.

Kundeservice

Vi har spurgt tusindvis af flypassagerer fra mere end 58 lande og bedt dem rangere mad, komfort og besætning hos deres senest benyttede flyselskaber.

Håndtering af kompensationskrav

Vores data viser os, hvor effektivt flyselskaberne håndterer kompensationskrav, inklusive hvor lang tid det tager dem at betale.

Global rangliste for lufthavne

Vi rangerer også verdens bedste lufthavne

Se, hvilke lufthavne får den højeste score for punktlighed og faciliteter.

Se ranglisten for lufthavne →

OM AIRHELP

Vi er her for at hjælpe passagerer med flyforsinkelser og aflysninger.

Siden 2013 har vi hjulpet over 2 millioner passagerer med at få kompensation. Vi beskytter endnu flere passagerer verden over gennem AirHelp+, vores medlemskabstjeneste, som tilbyder hurtige udbetalinger og loungeadgang ved flyforsinkelser, forsikring for tabt bagage og support døgnet rundt alle ugens dage på 18 sprog.

Tjek kompensation →

Presseinformation

Hvis du kommer fra medierne og gerne vil i kontakt med os, så kontakt os venligst på: [email protected]

Bemærk venligst: Vi kan kun besvare pressehenvendelser på engelsk, fransk, tysk, italiensk, polsk, portugisisk, spansk eller tyrkisk.

Det er kun pressehenvendelser, der vil modtage et svar. Hvis du er AirHelp-kunde, besøg venligst vores hjælpeside.

85 % af flypassagerer kender ikke deres rettigheder. Vær ikke en af dem.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev for at få de nyeste råd og tips sendt direkte til din indbakke.

Del det med dine venner!

AirHelp er blevet vist i:

TV2 logoBerlingske logoFinans logoEkstra Bladet logo

AirHelp er en del af Association of Passenger Rights Advocates (APRA), hvis mission er at fremme og beskytte passagerers rettigheder.

Copyright © 2024 AirHelp

Tjek kompensation

Alle flyselskaber