ZamknijPrzycisk zamykający okno

Wizz Air wyprzedził LOT, Ryanair daleko w tyle - przetasowania w rankingu AirHelp Score

Ostatnia aktualizacja:

W tegorocznej edycji rankingu AirHelp Score nastąpiły duże zmiany – zarówno na podium, jak i wśród najpopularniejszych w Polsce linii lotniczych. Zestawienie powstało w oparciu o trzy kryteria: punktualność, jakość obsługi pasażera oraz rozpatrywanie wniosków o odszkodowanie. Zobacz, jak Wizz Air, LOT i Ryanair wypadły na tle światowej czołówki.

Wyniki AirHelp Score 2018 pokazują, że stawianie pasażera na pierwszym miejscu w dłuższej perspektywie przynosi korzyści. Cieszymy się z pozytywnych zmian wśród wielu linii lotniczych, które trafiły na wyższe pozycje w zestawieniu. Wszystko dzięki poprawie jakości oferowanych usług, a gdy pójdzie coś nie tak, ponoszeniu odpowiedzialności i bezproblemowemu wypłacaniu należnych rekompensat – powiedział CEO i współzałożyciel AirHelp, Henrik Zillmer.

Wizz Air ze spektakularnym awansem

Największą zmianą w AirHelp Score 2018 jest awans o 37 pozycji linii Wizz Air. Węgierski przewoźnik uplasował się na 13. pozycji w tegorocznym zestawieniu, głównie dzięki poprawieniu procesu rozpatrywania wniosków o odszkodowania.

Swoją pozycję w zestawieniu umocnił również LOT, ale nadal wypadł nieco gorzej niż Wizz Air. Nasz narodowy przewoźnik znalazł się na 29. pozycji (w AirHelp Score 2017 był na 43. lokacie). W porównaniu z poprzednim rokiem został wyżej oceniony za wypłacanie rekompensat za zakłócone loty. Bez zmian pozostała wysoka nota za punktualność.

Popularna wśród Polaków tania linia lotnicza Ryanair uplasowała się w niechlubnej ostatniej dziesiątce, pomimo poprawienia ocen za rozpatrywanie wniosków o rekompensaty (w 2017 r. otrzymał jedynie 0,8 na 10 możliwych, w br. – 3,3) oraz jakość obsługi pasażerów. Przewoźnik znalazł się na 67. miejscu.

PozycjaNazwa liniiKrajPunktualnośćJakość obsługiRozpatrywanie roszczeńWynik
13Wizz AirWęgry8,86,09,17,95
29LOT – Polish AirlinesPolska7,96,39,17,75
67RyanairIrlandia8,66,33,36,0

Lufthansa wskoczyła do czołówki

Zmian nie zabrakło również na podium. Qatar Airways awansował z trzeciej pozycji na pierwszą.
Qatar Airways konsekwentnie poprawia oferowane usługi i dba o komfort swoich pasażerów. Przekłada się to na obecność w pierwszej trójce zestawienia od pierwszej jego edycji – dodaje Henrik Zillmer.

Największym zaskoczeniem jest jednak Lufthansa, która z 28. miejsca w zestawieniu z 2017 r. przeskoczyła na drugie w tegorocznym. Niemiecki przewoźnik nieznacznie pogorszył się w punktualnym docieraniu do miejsca docelowego, ale usprawnił proces rozpatrywania roszczeń i wypłacania odszkodowań.

Podium zamyka linia Etihad Airways, która ze względu na mniejszą liczbę punktów za dbałość o pasażerów oraz obsługę wniosków o odszkodowanie spadła o jedną pozycję w porównaniu z poprzednim zestawieniem. Zeszłoroczny zwycięzca – Singapore Airlines – znalazł się na czwartej lokacie.

AirHelp Score – 10 najlepszych linii lotniczych

PozycjaNazwa liniiKrajPunktualnośćJakość obsługiRozpatrywanie roszczeńWynik
1.Qatar AirwaysKatar8,99,58,99,08
2.LufthansaNiemcy7,69,58,68,57
3.Etihad AirwaysZjednoczone Emiraty Arabskie8,69,37,58,43
4.Singapore AirlinesSingapur8,59,86,88,33
5.South African AirwaysPołudniowa Afryka8,57,88,78,31
6.Austrian Airlines AG dba AustrianAustria8,08,08,98,29
7.Aegean AirlinesGrecja9,08,37,48,19
8.QantasAustralia8,98,07,58,12
9.Air MaltaMalta8,66,59,18,09
10.Virgin AtlanticWielka Brytania8,28,07,98,04

O AirHelp Score

To już czwarta edycja rankingu AirHelp Score. Zestawienie przygotowywane jest na podstawie trzech kryteriów o jednakowej wadze. Ocena w kategorii „Punktualność” pochodzi z przeprowadzonej przez AirHelp analizy danych z wielu źródeł.

W tym roku ocena za „Jakości obsługi” charakteryzuje się jeszcze większą dywersyfikacją wykorzystywanych źródeł danych – stanowi połączenie publicznych pasażerów opinii z najbardziej wiarygodnych serwisów na świecie.

Wskaźnik „Rozpatrywanie reklamacji” oznacza natomiast procent odrzuconych roszczeń, czas ich obsługi i oczekiwania na wypłatę.

W AirHelp Score 2018 znalazło się 72 przewoźników, w tym także ci obecni na polskich lotniskach. Ranking powstał na podstawie danych zebranych od 22 grudnia 2017 r. do 20 marca 2018 r. Całe zestawienie dostępne jest tutaj.